Jeśli nigdy nie słyszałeś o zaburzeniu, jakim jest kryptopiroluria – nie jesteś sam. Niewielu lekarzy w ogóle słyszało cokolwiek na temat KPU. Również na polskich stronach internetowych nie ma zbyt wielu informacji na temat kryptopirolurii. Szersze wiadomości znajdują się na angielsko i niemiecko języcznych stronach internetowych.
Kryptopiroluria jest genetycznym zaburzeniem metabolicznym od dawna rozpoznawalnym w dziedzinie medycyny ortomolekularnej i psychiatrii ortomolekularnej.
Aż:
- 90 % osób z Hashimoto
- 50% osób z autyzmem,
- 40% alkoholików,
- 70% osób cierpiących na schizofrenię,
- 70% osób z depresją,
- 30% osób zmagających się z ADD (zaburzenia koncentracji i uwagi) może mieć KPU.
Ale kryptopiroluria nie ogranicza się do tych populacji. Aż 10% ogółu ludzi może mieć ten stan metaboliczny i nie zdawać sobie z tego sprawy, ale może mieć związane z nim objawy trwające przez całe życie, które zwykle pogarszają się z wiekiem … i stresem.
Czym dokładnie jest KPU?
Podczas syntezy hemoglobiny w organizmie powstają produkty odpadowe zwane kryptopirolami. Kryptopirole nie służą żadnemu przydatnemu celowi biologicznemu i zwykle są wydalane przez większość z nas bez problemu. Jednak u osób z KPU kryptopirole nie są wydalane i mają tendencję do gromadzenia się, szczególnie jeżeli organizm jest w stanie stresu. Okazuje się, że kryptopirole mają tendencję do bardzo silnego wiązania się z cynkiem, manganem i witamina B6, przez co są one w dużej mierze niedostępne dla organizmu, co stwarza duże problemy.
Niedobór witaminy B6 jest ogólnie rzadkim zjawiskiem ale nie w KPU. Prowadzi on do nerwowowści, bezsenności, drażliwości, osłabienia mięśni, słabej absorbcji składników odżywczych, zmniejszenia kluczowych enzymów i kofaktorów związanym z metabolizmem aminokwasów, do zaburzeń w syntezie neurotransmiterów, hemoglobiny, łojotokowych zapaleń skóry, neuropatii. Podobnie jak cynk i B6 jest antyutleniaczem i koreluje z poziomami glutationu.
Niedobór cynku może powodować zaburzenia emocjonalne, opóźnione dojrzewanie, szorstką skórę, opóźnione gojenie się ran, hipogonadyzm, rozstępy/szramy na skórze, zwyrodnienie plamki żółtej, łupież, zmiany skórne, trądzik, nadaktywność, utrata apetytu, obniżona płodność, zmiany na paznokciach(biale plamki/linie), obniżoną mineralizację kości prowadzącą do osteoporozy i wiele innych. Jest mocnym antyoksydantem. Niskie poziomy cynku są skorelowane z niskim poziomem glutationu który jest ważnym elementem procesów detoksykacji.
Niedobór manganu wiąże się z bólem stawów, stanami zapalnymi, może powodować zmianę pigmentu włosów oraz spowolnienie wzrostu włosów. Jest niezbędny do prawidłowego wzrostu, wykorzystania glukozy, metabolizmu lipidów i wytwarzania hormonów tarczycy. Niedobór związany jest z cukrzycą, chorobą Parkinsona, osteoporozą, padaczką.
Osoby z KPU mają również większe niż zwykle zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-6, szczególnie kwas arachidonowy (AA – łatwo dostępny w jajach, maśle, czerwonym mięsie i wątrobie) oraz niezbędny kwas tłuszczowy GLA (kwas gamma linolenowy – występujący w oleju z pestek porzeczki i oleju z wiesiołka).
W KPU występują zaburzenia detoksykacji. Oznacza to, że oprócz braku substancji niezbędnych w organizmie istnieje również większe obciążenie toksynami.
Jakie są objawy?
- silne napięcie wewnętrzne,
- ciągły niepokój,
- słaba tolerancją na stres (jakikolwiek stres nasila objawy),
- problemy trawienne i trudności w trawieniu białka,
- częste przeziębienia i infekcje,
- ból lub sztywność stawów,
- trądzik, wyprysk lub łuszczyca,
- wahania nastroju,
- częste oddawanie moczu,
- słaba pamięć krótkotrwała,
- częste bóle w nadbrzuszu
Choroby współwystępujące
ADHD, choroby psychiczne – depresja, schizofrenia; dyskopatia, niedoczynność tarczycy, hashimoto, cukrzyca, epilepsja
Markery mogące świadczyć o kryptopirolurii
- poziom leukocytów poniżej 5tys/mcL
- wysoki poziom cholesterolu LDL, a niski HDL
- niska fosfataza alkaliczna (ALP) (poniżej 60u/L)
- wysoki poziom MCV (wielkość czerwonych krwinek)
- podwyższony poziom eozynofili
- podwyższony poziom homocysteiny
Badanie na KPU:
Kryptopirolurię można zdiagnozować wykonując badanie moczu oceniające poziom wydalania piroli, najlepiej w moczu porannym. Próbkę moczu należy wysłać do laboratorium w specjalnej probówce, ochrona przed światłem jest koniecznym warunkiem przeprowadzenia prawidłowej analizy. Oznaczenie piroli powinno zostać wykonane w specjalistycznym laboratorium, które przeprowadza dokładne kalibracje, standaryzowanie i rozgraniczenie między wartościami prawidłowymi a patologicznymi.
Badane jest stężenie hemopirollaktamu (HPL) w porannym moczu, jednoczesne określenie stężenia kreatyniny pozwala obliczyć całkowitą dobową ilość wydalanego HPL.
Badanie to jest wykonywane przez nieliczne wyspecjalizowane laboratoria.
Norma | Do 6 miligramów pirolu na 1 g kreatyniny |
Lekko podwyższony wynik | Od 6 do 10 miligramów pirolu na 1 g kreatyniny |
Kryptopiroluria | ponad 10 miligramów pirolu na 1 g kreatyniny |
Leczenie*:
Na kryptopirolurię właściwie nie ma leków. Objawy KPU można znacznie zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować, biorąc mikroelementy. Witamina B6, cynk i mangan muszą być dostarczane do organizmu. Jednak całkowite ustąpienie objawów może zająć miesiące i zależy od wieku. U dzieci często obserwuje się bardzo szybką poprawę. Na rynku pojawił się preparat dedykowany wparciu w tym zaburzeniu. Jest to:
Oprócz suplementacji niezbędne jest wspomożenie procesu detoksykacji organizmu.
Praktycznie
zawsze na początku suplementacji cynkiem następuje pogorszenie. Wiele
z enzymów metabolicznych używa cynku a w KPU nie ma go tyle, aby zaspokoić
podstawowe potrzeby. W tym przypadku metale ciężkie takie jak ołów, rtęć i inne
przyczepiają się do miejsc gdzie powinien to robić cynk (w celu jego
zastąpienia).
Kiedy wprowadzona jest suplementacja cynkiem, detoks z metali ciężkich jest aktywowany.
Niestety następuje redystrybucja metali, co wiąże się z ich przemieszczaniem
nawet do miejsc gdzie wcześniej ich nie było w nadmiarze a sama ścieżka detoksu
jest jeszcze bardziej obciążona . Warto w tym przypadku używać dodatkowo
substancji wiążących przez cały okres stosowania suplementacji. Takimi
substancjami mogą być np. chlorella, błonnik/pektyny, ostropest plamisty.
*Leczenie powinno być prowadzone wyłącznie pod nadzorem lekarza, kontrolując parametry biochemiczne we krwi.
Bibliografia: